Összetevői,egészségre gyakorolt hatása
Ellátja szervezetünket az almában rejlő minden értékes összetevővel:
-ásványi anyagokban20 féle értékes nyomelemet, köztük esszenciális makroelemeket tartalmaz, melyek közül legjelentősebb a kálium, melynek a testnövekedésében,- vízháztartás-,agy-, és idegműködés szabályozásában van szerepe, friss elmét, emlékezetet, zavarmentes szívműködést tart fenn. 100 gramm friss alma 140mg káliumot tartalmaz,100 gramm almaecetben ugyanez a mennyiség kimutatható. A vas, réz fluor,magnézium pedig anyagcserénk katalizátoraként működik.
-vitaminok (kiegyensúlyozott anyagcsere, prevenció)
-pektin (különösen jelentős az almapektin, ami bizonyítottan csökkenti a koleszterinszintet)
-ballasztanyag (emésztésben fontos szerep)
-fehérje, esszenciálisaminosavak, enzimek (harmónikus anyagcsere)
-szénhidrát (energia)
-gyümölcssav-ecetsav (tisztítás, fertőtlenítés, antibakteriális hatás,tartósítás)
-béta-karotin ( az egyik leghatékonyabb antioxidáns)
Szerepe az emésztésben, anyagcserefolyamatokban
Hans Adolf Krebs Nobel díjat kapott a citrát ciklus felfedezéséért. Felismerte, hogy anyagcserénk ecetsav nélkül nem működne. A sejtszintű anyagcserefolyamatok köztes terméke az ecetsav. Nem tudnánk megemészteni ecetsav közreműködése nélkül a zsírokat, szénhidrátokat. Naponta mintegy 100 gramm ecetsavra van szükségünk, hogy lendületbe hozzuk az anyagcserénket.
Rendszeres fogyasztása felgyorsítja az emésztést, elősegíti a táplálékkal felvett zsírsav felhasználását, és az energiakivonást a szénhidrátokból (cukor, keményítő).
Valamint serkenti a nyáltermelést is.
Rendszeres fogyasztása meggátolja a gyomorégést.
Szerepe a vízháztartásban
A kálium a nátrium ellenpólusaként a testsejtek vízháztartását is szabályozza,vízteleníti a sejteket, és ezáltalrendkívül befolyással bír a szervezet méregtelenítésére.Káliumhiány esetén a sejtek megszívhatják magukat vízzel, megrepednek, elpusztulnak, károsítva a szöveteteket is.Tehát a káliumdús almaecet fogyasztása lassítja az öregedési folyamatot:).
Kórokozók elleni védelem
Biológiai erjedéssel képződő almaecet elpusztítja a baktériumokat, kórokozókat,aminek hatása által tisztítja,fertőtleníti, regenerálja a szervezetet.
A bélfalon megtelepedő emésztési zavarokat okozó baktériumok ellensége, ezért hatásos a hasmenésre, felfúvódásra, vagy akár a székrekedésre is.
Szerepe a vérkeringésben
Kiemelkedő teljesítményre képes a benne található összetevői miatt: felélénkíti a sejtlégzést, javítja a vas beépülését, élénkítő hatással van az anyagcserére, ezért javítja a test fizikai, szellemi állapotát.
Az almaecetben levő almapektin csökkenti a koleszterinszintet, ennek hatására szabadabban áramlik a vér, jobb lesz a vérkeringés, ami javítja az emlékezőképességet, vitalitást.
Érelmeszesedés megelőzésében is fontos a szerepe, mivel aszerves savak oldják a meszet, ami szintén jó hatással van a vérkeringésre.
(tojáshéjteszt:pár napra tegyük a tojáshéjat almaecettel feltöltött lezárt csavaros üvegbe.Tapasztalható lesz az oldódási folyamat)
Szerepe a tartósításban
A benne levő ecetsav, csersav, propionsav csíraölő hatású:az élelmiszereket romlandóvá tevő mikroorganizmusokat, szaprofita baktériumokat is elpusztítja.
Gyulladáscsökkentő szerepe
Műtétek utáni fogyasztásais javasolt, mivel az ásványi anyagok bevitelével a véralvadást elősegíti, gyorsítja a sebgyógyulást.Izületi gyulladásra is kiváló.
Alkalmazás
Bőr-,haj-,fogápolás
Természetes bőrápoló, fogyasztása esetén a bőr feszes, rugalmas lesz tőle.
Külsőleg is alkalmazható gyulladt bőrre borogatásként, csípéseket és bőrviszketést is enyhít.
Repedezett, száraz kézbőrre:egy rész olivaolaj+ 1 rész almaecet
Lábápolásra,bőrkeményedésre: áztassuk szappanos vízbe a lábat 10 percig.Törölgessük le, majd mártsunk tiszta almaecetbe gézdarabot és helyezzük a bőrkeményedésre. Erősítsük oda a gézt fáslival, vagy húzzunk zoknit. Hagyjuk hatni éjszaka, és ismételjük addig, míg megszűnik a keményedés.
Oldatát arcvízkéntarctisztításra is használhatjuk.(Íme a recept: 5 ek.almaecet+5 ek ásványvíz + 1 marék szárított rózsaszirom.Lezárt üvegben 2-3 hétre sötét, hűvös helyre tesszük, majd leszűrjük.)
Gyógyfüves hajöblítésre is alkalmazhatjuk, serkenti a hajnövekedést, ápolja a fejbőrt és fényessé teszi a hajat.(Íme a recept: néhány teáskanál szárított gyógyfű(kamilla, v.csalán, v rozmaring,+100 ml víz+ 60ml almaecet. Először forró vízhez adjuk a gyógynövényeket, állni hagyjuk míg hűl, majd leszűrjük, és hozzáöntjük az almaecetet.)Hajmosás és vizes öblítés után leöblítjük vele a hajat és úgy hagyjuk.
Korpásodás ellen pedig a bedörzsölés hatásos: meleg szűrt csalánleveles almaecetes oldattal.
Fogínygyulladást is csillapítja, a rendszeres öblítés almaecetes szájvízzel fogmosás után a fogakat fehéríti, gátolja a fogkőképződést, és a fogszuvasodást is.
Egészségmegőrzésben
Étkezések előtti fogyasztása fogyókúrás italként szolgál, mivel serkenti az anyagcserét, kevesebbet eszünk, mégis gyorsabban jóllakunk.
Kúraszerűenis lehet napi 1-2 alkalommal alamecetes-mézes ásványvizes ital formájában fogyasztani.
Almaecetes inhalálás alkalmazása meghűlésre, torokgyulladásra, fejfájásra igen hatásos.
A vádliborogatást a fájdalmas visszerekre meghálálja a láb.
Gasztronómia
Saláták, mártások, zöldség-,és húsételek élvezeti erejét adja, a zsíros ételeket könnyen emészthetővé teszi.
Tartósít, páclében is kiváló elem.