Hogyan tartsunk fürjeket télen
Nem titok, hogy ezek a meleget kedvelő madarak sokkal igényesebbek a tartási követelmények iránt tél idején, mint a tyúkok. Viszont ilyen apróságokat családi házban vagy akár városi lakás erkélyén is tarthatunk - erről is fogunk ma beszélni. Továbbá, arról is beszélünk, hogyan költöztessük át a fürjeket a nyaralóból a városba, hogy az egészségük ne károsodjon.
A fürj meleget kedvelő fajta
Milyen legyen a fürjek téli óla
Ha a gazdaságban 50 vagy annál több fürj van, ezeket a télre a fészerben helyezik el.
Páratartalom és hőmérséklet
Korábban már írtunk arról, hogy a komfortos körülményekhez a helyiségben a páratartalomnak 60-70% kell lennie, a hőmérsékletnek pedig +16 és +25, optimális esetben 18-20 fok között kell lennie.
Mekkora legyen a hőmérséklet a fürjek számára
Mindenképpen szerezettek be hőmérőt és páratartalom-mérőt, ha még nincs ilyenetek - a fürjtartáshoz mindenképp szükség lesz rájuk.
Huzat
A helyiségben ne legyen huzat. A huzat bármilyen baromfi számára ártalmas, a fürj számára pedig egyenesen veszélyes. Ez a meleget kedvelő állat könnyen fázik meg és betegszik meg.
Ketrecek
A ketreceket téliesíthetjük, a tetejüket pedig kibélelhetjük szivaccsal vagy egyéb puha anyaggal, hogy a fürjek ne üssék be a fejüket, amikor felugrálnak. A ketrecek ne legyenek túl nagyok. A zsúfoltság persze nem jó, de télen tarthatjuk a fürjeket valamivel sűrűbben, viszont a zsúfoltságot kerüljük. Szűken egymás mellett az állatok komfortos hőmérsékletet tartanak fenn. 10 x 10 cm alapterület a ketrecben egy fürj számára - optimális élettér.
Megvilágítás
Sötétben a fürjek nem tojnak. Előnyös, ha a fészer nagy, légmentes ablakokkal rendelkezik, melyek átengedik a fényt, de huzat nem alakul ki. Minden egyéb esetben mesterséges megvilágításra lesz szükség. Infralámpa használatával ötvözhetjük a megvilágítást a fűtéssel. 40 W izzó vagy annak megfelelő LED-lámpa 5 W teljesítményig. A világos napszaknak a fürjek számára min. 15 óra hosszú kell, hogy legyen, ideális esetben - 16-18. A világítással lehet kísérletezni. Ha van fényerősség-mérőtök, célszerű 10-25 lux fényerősséget biztostani, éjszaka pedig sötétséget, hogy a fürjek tudjanak pihenni - így kevesebb számukra a stressz.
Fürjek teleltetése családi házban
Ha a fürjek túl kevesen vannak ahhoz, hogy egy egész helyiséget különítsünk el számukra, közvetlen a házban is lehet őket teleltetni. A házban kiválasztott helyiségnek meg kell felelnie a fentebb felsorolt feltételeknek.
A személyes tapasztalatainkból: amíg meleg volt, a ketrecek a szabadban álltak egy féltető alatt. Eső vagy kánikula idején bevittük őket a szerszámos helyiségbe. Meleg nyári időben ez a legoptimálisabb megoldás.
A teleltetéshez egy tárolóhelyiséget különítettünk el, ahol nincs huzat, stabilan 20 fok körüli a hőmérséklet, LED-es lámpákat tettünk fel, és a biztonság kedvéért betettük a párataralom-mérőt és egy párologtatót arra az esetre, ha túl száraz lenne a levegő. A fürjek csodásan érzik magukat!
Fürjek tartása az erkélyen
Fürjeket még a városi lakás erkélyén is tarthatunk.
Idén sokan vásároltak fürjeket a nyárra a nyaralóba. Muszáj-e megválni tőlük a nyaraló-szezon végén, amikor a család visszatér a városba? Nem! A fürjek olyan kistermetű és kifinomult madarak, hogy akár egy városi lakás erkélyén is tarthatók. Elmondjuk, hogyan szereljük fel az erkélyt, hogy ott tarthassuk a fürjes ketreceket.
- Ha az erkély nincs lefedve fentről, ki kell alakítani egy tetőt.
- Üvegezzük le az erkélyt.
- Zárjunk le minden hézagot és nyílást.
- Fektessünk le egy kábelt a világítás és fűtés megtáplálásához.
- Ahhoz, hogy a madarak levegője mindig friss legyen, be kell építeni egy szellőztető berendezést, hiszen ablakot nyitni nem szabad, hogy ne legyen huzat.
- A teleltetéshez az erkélyt feltétlenül a hőszigetelni kell. Először ki kell építeni a kereteket a hőszigetelés számára, majd telepíteni magát a szigetelő anyagot - kőzetgyapotot, hungarocellt vagy egyebet. Előnyös, ha az alkalmazott anyag hangszigetelő hatással is rendelkezik, mivel a fürjek nem szeretik a lakásból vagy az utcáról áthallatszó hangos zajokat.
- Az erkélyt ki kell bélelni páraszigetelő anyaggal.
- Ezt követően készre lehet burkolni a felületeket.
- Ezután feltehetjük az izzókat és betehetjük a ketreceket.
- Ha az erkélyen tartjuk a fürjeket, a ketrec hátsó oldalát le kell zárni, hogy az erkély falától ne jöjjön a hideg.
- Ahhoz, hogy a madarakat ne érje közvetlen napsütés, a ketreceket az erkély oldalfalai mentén érdemes elhelyezni, az üvegezést pedig le lehet fedni függönnyel vagy reluxával.
A fürjek szállítása
Mielőtt beköltöztetnénk a fürjeket az erkélyre, oda kell őket szállítani. A legjobb, ha a saját autónk belső terében szállítjuk őket.
Fontos, hogy az autóban legyen meleg és ne legyen erős fény. Ablakot nyitni az utazás során nem szabad, hogy ne legyen huzat.
Legjobb, ha a szállításhoz apró hálós ketreceket, fonott kosarakat, fa vagy műanyag ládákat, vagy karton dobozokat használunk.
A madarakat dobozonként kettesével-hármasával célszerű szállítani, hogy ne legyen zsúfoltság.
A dobozok aljára tegyünk szalmát vagy faforgácsot, hogy a madaraknak puha és meleg helyük legyen.
A kartondobozokba vágjunk szellőzőnyílásokat.
Ha hideg van kint, a fürjes ketrecet vagy dobozt le lehet takarni meleg ruhával, hogy a fürjek ne fázzanak meg, amíg kiviszitek őket az autóhoz.
Szállítás előtt mindenképp etessük és itassuk meg a fürjeket, hogy ezzel is mérsékeljük a stresszhatást.
Szállítás során figyeljük a madarak állapotát, hogy azok ne hűljenek ki vagy ne melegedjenek túl. Abból látjuk, hogy a madár túlmelegedett, hogy szárnyait széttárja, csőre nyitva van, légzése szakaszos. Ilyenkor kapcsoljuk be az autóban a légkondicionálást, de úgy, hogy huzat ne legyen. Ha a fürj összehúzza magát egy golyóba és hideg a lába, akkor fázik. Ilyenkor takarjuk le a ketrecet ruhával és kapcsoljuk be az autóban a hűtést.
Érkezéskor az összes madarat meg kell itatni és etetni.
A fürjek vedlése
A tyúk télen vedlik. Gyakran kérdezik, hogy megy ez a fürjeknél - mikor következik be és meddig tart. Valóban van különbség. A fürjeknél a vedlés nem szezonális jellegű. Bármikor elkezdődhet, amikor a madár szervezete kimerül a napi tojásban.
A vedlést be lehet indítani mesterségesen, hogy ilyen módon kontrolálhatóvá tegyük a folyamatot. Erre a legoptimálisabb időszak a késő ősz, miután már átköltöztettük a fürjeket a telelés helyére. Hogyan csináljuk ezt?
Le kell rövidíteni a világos napszakot. Ezt akkor a legegyszerűbb megcsinálni, amikor a napok már rövidebbek és mesterséges világítást használunk. Fokozatosan kezdjétek el később felkapcsolni és korábban lekapcsolni a villanyt. A világos napszakot 16-18 óráról le kell rövidíteni 6-8 órára (max. 10).
Ezzel egyidejűleg takarmánykeverék helyett etessetek a madaraknak gabonakeveréket vagy gabonát, melynek fehérjetartalma alacsonyabb.
Ilyen körülmények között a madarak abbahagyják a tojást és elkezdenek vedleni.
A madarak nem dobják el a régi tollaikat, egyszerűen elkezdenek nőni az ujjak. A fürjek ilyenkor felborzoltan néznek ki. Ebben az időszakban jobb nem megérinteni a madarakat, ahhoz pedig, hogy ez az időszak a lehető legkevesebb stresszel járjon a fürjek számára, be kell tartani azokat a tisztasági szabályokat, melyeket a tyúkok kapcsán említettünk a korábbi cikkünkben.
A vedlés 2-4 hétig tart, mire az új tollazat kinő. Ezt követően a madarakat fokozatosan vissza lehet állítani a normál napirendhez: meghosszabbítani a világos napszakot és átállni a minősági teljesértékű takarmány etetésére, mint amilyen a Purina® fürj takarmány. A mesterségesen beindított vedlést követően a fürjek újra elkezdeni tojni, a tojáshozam pedig még magasabb is lehet a korábbinál.
(Figyelem: A teljes cikk a www.purinatakarmany.co.hu oldalról került felhasználásra, melynek célja a PURINA takarmányok népszerűsítése!)
Purina Fürj takarmányok itt rendelhetőek>>